Drób Ozdobny
Przepiórka chińska
Najmniejsze kuraki świata tak powszechnie określa się te niekwestionowane miniaturki. Ptaki tego gatunku są chętnie hodowane, a ich niewielka postura umożliwia prowadzenie hodowli w klatkach lub wolierach pokojowych. Obserwacja dorosłej pary, wodzącej własne pisklęta, które po wylęgu są mniej więcej wielkości trzmiela, to niezapomniany widok
Andrzej Jarosz
Multihobbysta, autor książek i wielu publikacji prasowych. Ponadto uznany hodowca.
Drób Ozdobny
Sebrytka
Rasę tę wyhodował Anglik, znany hodowca koni, bydła i drobiu Sir John Sebright. Wybrał ze swojego stada hodowlanego, czerwono-ubarwionego koguta, żółtą o niebieskich nogach kurę bantam, plamistą prawdopodobnie złoto-nakrapianą lub plamistą kurę hamburską, a także kur padewskich. Dzięki tej kombinacji ras uzyskał przodków dzisiejszych sebrytek.
Aneta Zniszczyńska
Hodowczyni drobiu ozdobnego
Polemiki
Jastrząb gołębiarz
Chciałbym zabrać głos w dyskusji na temat artykułu Piotra Patasa o jastrzębiu gołębiarzu. Przeczytałem artykuł Piotra Patasa o jastrzębiu (nr: 4/2001 i 9/2002) i zgadzam się z nim całkowicie. Mogę sobie wyobrazić, co przeżywał, widząc na własne oczy, jak dzień za dniem jastrząb wyłapywał mu gołębia za gołębiem.
Jerzy Gorycki
Gołębie
Rasy ginące - Czerwona Księga, cz. 2
Starogdański lotnik. Turczyn. Białka polska. Szek polski. Barwnogłówka poznańska.
Zbigniew Gilarski
Autor jest sędzią - ekspertem ds. oceny gołębi rasowych oraz animatorem ogólnopolskiej akcji SOS - ratujmy polskie rasy.
Targi, wystawy, giełdy
Sprawozdania
Giełda tarnowska.
II Międzynarodowy Salon Wędkarstwa i Myślistwa. Połowy i Łowy 2003 zapowiedź
Wędkarstwo
Chrońmy nasze cierniki
W naszych wodach coraz rzadziej, niestety, można spotkać ryby ciernikowate (Gasterosteidae). Kiedyś występowały bardzo licznie nawet w niewielkich rzeczkach, stawach i jeziorkach. Obecnie coraz trudniej je tam znaleźć. Co prawda w Polsce są jeszcze miejsca, w których pojawiają się masowo, ale jest ich coraz mniej. Ciernik. Cierniczek. Pokolec.
Hubert Zientek
Doktor nauk zoologicznych. Multihobbysta. Redaktor Naczelny Magazynu Weterynaryjnego
Wędkarstwo
Łowić - nie łowić...?
Gdy nadchodzi grudzień, większość wędkarskiej braci odkłada wędziska do lamusa. Ci, którym nawet na te kilka miesięcy, żal rozstawać się z kijem zaczynają posezonowy przegląd i remont sprzętu. Można i tak, chociaż moim zdaniem jest to niepotrzebne skracanie sezonu wędkarskiego. Nie namawiam do wypraw nad wodę w czasie siarczystych mrozów i zamieci śnieżnych, ale przecież grudzień potrafi obdarzyć plusową temperaturą i słonecznymi dniami.
Anna Gostyńska
Autorka jest drużynową wicemistrzynią świata w wędkarstwie spławikowym.
Terrarystyka
Kameleon
Rodzina kameleonów liczy około 100 gatunków. Są to jaszczurki bardzo blisko spokrewnione z agamami. Prowadzą głównie nadrzewny tryb życia (chociaż np. kameleony jemeńskie można spotkać nie tylko na gałęziach drzew, ale również na ziemi np. wśród kolb kukurydzy na polach uprawnych). Kameleony wyróżniają się charakterystyczną budową ciała i ich rozpoznanie przychodzi z łatwością nawet osobom, które nie interesują się herpetologią.
Dariusz Smolski
Terrarystyka
Boa dusiciel
Należy do najbardziej znanych, a zarazem pięknie ubarwionych węży. Jego hodowla i rozmnażanie nie nastręcza większych problemów, zatem szybko zyskał sympatię wielu terrarystów
Michał Gwoździa
Ptaki egzotyczne
Konura ognistobrzucha
Papugi te nie mają podgatunków, ale można byłoby je podzielić na 4 podgrupy według ubarwienia. Wygląd. Występowanie. Hodowla.
Marketa Bielas
Hodowczyni
Ptaki egzotyczne
Dlaczego wymierają papugi?
W sierpniowej edycji f&f (2002) ukazał się artykuł pt. Zagrożone gatunki papug autorstwa Andrzeja Garskiego. Przyznam, że ta krótka rozprawa wywołała u mnie stan krytycznej refleksji. Z dwóch powodów: po pierwsze autor w znikomym zakresie dotknął meritum nie błahego zapowiedzianego w tytule swojej wypowiedzi tematu, po drugie w krzywym zwierciadle zostały przedstawione przyczyny wymierania papug. Stąd mój polemiczny głos w tej sprawie
Robert Sobecki
Redaktor Naczelny periodyka "Exota"
Ptaki egzotyczne
Papuga tarczowa barrabanda
Papuga tarczowa osiąga długość 36-40 cm. Samczyk ma czoło, policzki i szyję koloru jasno-żółtego. Ubarwienie piersi jest żywo-czerwone. Skrzydła i grzbiet i ogon są barwy zielonej, a brzuch jest jasno-zielony. Lotki są barwy niebieskiej. Oczy mają barwę pomarańczowo-żółtą, nogi są brązowe. Żywienie. Lęgi. Hodowla.
Andrzej Garski
Hodowca, autor wydawnictw nt. ptaków egzotycznych
Akwarystyka
Jak i czym karmić dyskowce
Prawidłowy rozwój młodych ryb jak i utrzymywanie dorosłych w dobrej kondycji, zależny jest między innymi od rodzaju podawanych pokarmów i sposobów karmienia. Właściwie dobrane pokarmy i odpowiednia ich ilość powoduje, że ryby osiągają docelowo w fazie rozwoju większy wzrost, są bardziej odporne na choroby, a także chętniej przystępują do tarła. Żywienie młodych i dorosłych osobników
Andrzej Sieniawski
Znana postać w polskiej akwarystyce, autor wielu publikacji książkowych i prasowych. Współzałożyciel PKMD
Króliki
Angielski baran
Wzorzec rasy
Wzorzec Królików Centralna Stacja Hodowli Zwierząt w Warszawie
Lekarz weterynarii radzi
Nosówka!!!
Dziś chciałbym przestrzec przed jedną z najgroźniejszych chorób psów. Może nie tyle groźną, co w przypadku zlekceważenia objawów i nie podjęcia leczenia w większości przypadków śmiertelną. Jest to choroba wirusowa.
Jarosław Mazur
Autor jest doktorem weterynarii, prowadzi własną lecznicę.
Kynologia
Jak uniknąć błędów w kontakcie z własnym psem?
Pies, jako istota pozbawiona możliwości twórczego myślenia w swoim postępowaniu kieruje się instynktami oraz odruchami, nabytymi w kontakcie z otoczeniem. Moralność, patrząc z ludzkiego punktu widzenia, jest dla psa czymś niezrozumiałym i bezsensownym, a jego umysł, w przeciwieństwie do naszego, nie ma zdolności analitycznej oceny sytuacji. W tej części autor koncentruje się na radach dotyczących sprawy wyboru rasy.
Leonard Wach
Profesjonalny treser, autor wielu książek i publikacji
Rośliny
Uprawa pieczarek w domu
Sami wiemy, jak wygodnie mieć pod ręką warzywa i owoce z własnego ogródka, zdrowe i smaczne, dlatego zachęcamy dziś do uprawy pieczarek we własnym gospodarstwie. O możliwościach zakupu kostek grzybni pieczarek można dowiadywać się w ośrodkach doradztwa rolniczego.
Aneta Mulska, Elżbieta Gibas
Kurier Rolniczy Wojewódzkiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
POWRÓT
STRONA GŁÓWNA