Kwiecień 2002Nr 4 (39), rok IV
Kynologia
Akita inu
Pochodzenie: Japonia Przeznaczenie: Pies do towarzystwa Klasyfikacja FCI: grupa V, szpice i psy ras pierwotnych. Sekcja V - Szpice azjatyckie, nie podlegają próbom pracy. Historia. Wzorzec rasy.
Monika Milian
Hodowczyni
Weterynarz radzi
Biegunki
Największą zmorą właścicieli czworonogów w okresie wiosennym są biegunki u ich zwierząt. Po roztopach, gdy na trawnikach wyłania się wiele zimowych pozostałości, wystarczy jeden spacer naszego pupila bez dozoru by powstał problem.
dr Jarosław Mazur
Autor jest doktorem weterynarii, prowadzi własną lecznicę i hodowlę kotów rasowych
Praktyka hodowlana
Fotografujemy zwierzęta
Większość osób trzymających zwierzęta domowe, prędzej czy później wpada na pomysł by uwiecznić je na zdjęciu. Ma to różny skutek, czasem jesteśmy z nich zadowoleni (choć może mamy uczucie pewnego niedosytu), a czasem są kompletną klapą. Poniższy artykuł ma na celu, choć odrobinę pomóc Państwu zrobić dobre zdjęcie naszego domowego zwierzaka. Przygotowanie. Kompozycja. Zachowanie się fotografa. Obróbka materiału
Robert Wilk
Hodowca, fotograf, autor wydawnictw kynologicznych
Akwarystyka
Budowa i wyposażenie akwarium witrynowego
Właścicielem akwarium można się stać poprzez dokonanie zakupu w sklepie, zlecenie wykonania zbiornika specjalistycznej firmie lub zbudowanie go samemu. Założenie i utrzymanie w dobrej kondycji akwarium jest łatwiejsze niż się to na początku wydaje.
Andrzej Sieniawski
Znana postać w polskiej akwarystyce, autor wielu publikacji książkowych i prasowych.
Akwarystyka
Dlaczego pyszczaki?
Gdy dochodzę do akwarium, ryby moje (pyszczaki z jeziora Malawi - Mbuna) dają się głaskać, napinają grzbiet, zataczają koła. Chcą się pobawić. Inne zaś, Tropheusy z jeziora Tanganika podpływają do szyby i wesoło machają ogonkami.
Mariusz Rutkowski
Hobbista
Terrarystyka
Krokodyla daj mi luby
Obecnie dzięki rozwojowi terrarystyki takie przedsięwzięcie, aczkolwiek trudne, jest możliwe do zrealizowania. Zanim jednak cokolwiek powiemy o warunkach hodowli domowej krokodyli przyjrzyjmy się tym fascynującym zwierzętom.
Michał Kik
mgr inż. zootechnik
Wędkarstwo
Związkowa "demokracja"
Dla zdecydowanej większości wędkarzy kontakty z macierzystymi kołami ograniczają się do opłacenia w nich składek. Aby nie ponosić dodatkowych kosztów należy to zrobić do ostatniego marca każdego roku. Tak więc praktycznie jedyna możliwość poinformowania członków o zasadniczych zmianach w przepisach dotyczących wędkowania istniała w pierwszych trzech miesiącach roku.
Anna Gostyńska
Autorka jest drużynową wicemistrzynią świata w wędkarstwie spławikowym.
Polemiki
Białostocki sąd Salamo
Ciąg dalszy polemiki pomiędzy Leonem Tarasewiczem a Kolegium Sędziowskim drobiu ozdobnego w osobach Kazimierza Salamona i Kazimierza Jurzycy w sprawach dotyczących sposobu sędziowania na wystawach i niesnaskach pomiędzy regionami Polski.
Leon Tarasewicz,
Kazimierz Salamon
Drób Ozdobny
Kury amatorskie
We współczesnej hodowli drobiu użytkowego operuje się pojęciami rodu i linii - jednostkami węższymi niż rasa. Ross, Lohmann, Eurybrid, Shaver czy Astra są nazwami hodowlanymi firm drobiarskich, a nie ras. Z pewnym przybliżeniem można stwierdzić, że zdecydowana większość kur użytkowych należy do czterech ras.
Andrzej Rutkowski
Profesor dr hab. Akademia Rolnicza w Poznaniu
Drób Ozdobny
Bojowniki indyjskie
Wzorzec
Biuletyn PZHGRiDO
Drób Ozdobny
Bażanty z rodzaju Chrysolophus
Szczegółowe opisy: bażant diamentowy, bażant złocisty, bażant złocisty ciemny, bażant złocisty żółty, bażant złocisty cynamonowy.
Andrzej Jarosz
Doświadczony multihodowca. Autor setek publikacji prasowych.
Gołębie
Garłacz górnośląski koroniasty
Osobiście uważam, że jest to jedna z ładniejszych ras rodzimych, szkoda, że mało doceniana i występująca w kraju w ograniczonej ilości.
Paweł Spyra
Hodowca ze Studzionki
Gryzonie
Fermowa hodowla szynszyli
Gdy rozpoczynamy podróż po hodowli szynszyli bezużyteczne staje się odwieczne referatowe hasło Już starożytni Rzymianie.... Tu bardziej przydatna jest znajomość kultury Inków, gdzie przed 3 tys. lat szynszyla pojawiła się jako zwierzę dostarczające futra.
Małgorzata Woźniak
ACF Centrum Hodowli Zarodowej Szynszyli w Nowogardzie
Ptaki egzotyczne
Kardynał wirgiński, amerykański klejnot
Te przepięknie ubarwione ptaki (Pyrrhulaxia cardinalis) należą do jednych z najbardziej dekoracyjnych i osobliwych gatunków. Uwagę szczególnie zwracają charakterystyczne koronki na ich głowach oraz ognisto czerwone ubarwienie samców. W naszym kraju nie są zbyt często hodowane, głównie z uwagi na wysoką cenę i trudności z doborem lężnej pary. Charakterystyka. Rozmnażanie. Warunki chowu i hodowli
Hubert Zientek
Doktor nauk zoologicznych. Multihobbysta. Redaktor Naczelny Magazynu Weterynaryjnego
Ptaki egzotyczne
Kakadu palmowa
Po arach hiacyntowych kolej na innych, niezwykłych mieszkańców warszawskiej ptaszarni - żałobnice palmowe, zwane przez nas czarownicami z powodu nieco diabolicznego wyglądu. Czy uda się je rozmnożyć? Tego jeszcze nie wiemy, ale i my i ptaki zaczęliśmy już robić pewne kroki w tym kierunku. Zapraszam do lektury kolejnego artykułu z ptaszarni warszawskiego zoo. dr Andrzej Kruszewicz
Ewa Kominek
Pracownik ptaszarni w ogrodzie zoologicznym w Warszawie
Ptaki egzotyczne
Kanarek rosyjski śpiewający
Kanarczarze z Pawłowa nad Oką kultywowali wiele interesujących linii kanarków śpiewających. Ptaki każdego z bardziej znanych hodowców miały jakąś specyfikę w śpiewie. Jednak w większości śpiew pawłowskich kanarków zaczynał się od rozsypu srebrzystego, po którym następowały zwrotki: wałek, trznadel, sikorka, kulik i na zakończenie dudy.
dr Marek Łabaj
Multihobbysta, autor książek i wielu publikacji prasowych. Ponadto uznany hodowca i autorytet w swojej dziedzinie. Pracownik naukowy.
Ptaki egzotyczne
Żywienie kanarków. Budowa układu pokarmowego
Omawiając żywienie kanarków nie sposób nie wspomnieć o budowie układu pokarmowego ptaków. Jego ogólna znajomość pozwoli nam spojrzeć trochę inaczej, może właściwiej na sprawę karmienia ptaków. Budowa układu pokarmowego ptaków odbiega dość znacząco od budowy swojego odpowiednika u ssaków. Pierwszym elementem najbardziej rzucającym się w oczy jest obecność dzioba.
Grzegorz Kopeć
Członek władz Polskiej Federacji Ornitologicznej. Uznany autorytet w środowisku, zwłaszcza hodowców kanarków. Ponadto hodowca i hobbysta.
Rośliny
Wiosna w ogrodzie
Kwietniowe promienie słońca coraz śmielej przypominają nam o zbliżającej się wiośnie. Trzeba zatem niezwłocznie przystąpić do prac wiosennych w ogrodach, sadach i warzywnikach.
Elżbieta Kruś
Wojewódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie.
POWRÓT
STRONA GŁÓWNA
|
Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-716 Opole ul. Spychalskiego 13/1A
Tel. 77/403-99-11, 508 691 381, e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl
WspĂłĹpraca redakcyjna: Tomasz DoroĹ, Zbigniew Gilarski, BartĹomiej KaszyĹski, RadosĹaw KoĹźuszek, Tomasz Kuziemkowski, Marek Ĺabaj, Monika Milian, StanisĹaw Roszkowski, Leonard Wach, Joanna ZarzyĹska, Hubert Zientek i inni. Uczelnie, organizacje, instytucje: SGGW w Warszawie (KoĹo Naukowe Hodowli i Ĺťywienia), Polski ZwiÄ
zek HodowcĂłw GoĹÄbi Rasowych i Drobnego Inwentarza PZHGRiDI, Polska Federacja Ornitologiczna (PFO), MaĹopolski OĹrodek Doradztwa Rolniczego.
Sekretarz redakcji: Janusz Wach, tel. +48 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.
|