Boczniaki.
Uprawa w warunkach amatorskich.
Zobacz książkę "Boczniak - technologia uprawy i przetważania"
Na niewielką skalę do uprawy boczniaka można wykorzystać pomieszczenia takie jak hydrofornie, piwnice, garaże, ziemianki itp., można też uprawiać na wolnym powietrzu, w miejscach osłoniętych od słońca i wiatru w okresie wiosennym i jesiennym. Podłożem może być słoma zbóż lub drewno.
Można uprawiać grzyby kupując gotowy balot z podłożem po inkubacji (uprawa bardziej pewna), bądź podłoże przygotować samemu, kupując tylko grzybnię ziarnistą, ale jest to dość kłopotliwe i nie zawsze się udaje w warunkach amatorskich.
Przygotowanie podłoża. Do uprawy boczniaka polecana jest słoma żytnia, pszenżytnia, pszenna. Słoma powinna być świeża, nie spleśniała, którą należy pociąć na sieczkę długości około 2cm i zapakować w worek jutowy. Worek taki umieszczamy w dużym pojemniku (kocioł, wanna) i słomę zalewamy wrzącą wodą. Następnego dnia wodę zimną wylewamy i na nowo zalewamy wrzątkiem. Czynność tą należy powtórzyć dwukrotnie. Po tym zabiegu worek należy wyjąć z wody i odstawić, aby obciekł. Wilgotność sieczki (podłoża) w worku powinna wynosić po tych zabiegach około 70%, a temperatura około 25°C.
(pełny tekst artykułu w nr 03/2004)
mgr Grażyna Rusiecka
8. Ogłoszenia drobne
Akwarystyka i terrarystyka
Drób ozdobny
Gołębie
Gryzonie
Konie
Koty
Króliki
Ogólnoużytkowe
Psy
Ptaki egzotyczne
Flora
Różne
Targi Wystawy Giełdy
POWRÓT
STRONA GŁÓWNA
Wydawnictwo Fauna&Flora Adres: 45-061 Opole ul. Katowicka 55. Tel. 77/403-99-11.
e-mail:redakcja@faunaflora.com.pl
Redakcja gazety: zespĂłĹ. Redaktor naczelny: Marek Orel, tel. +48 608 527 988.
Sekretarz redakcji: Janusz Wach, tel. +48 606 930 559. Korekta: Iwona Stefaniak.